wtorek, 4 lutego 2014

Ubytki słuchu u młodzieży

Ubytki słuchu u młodzieży

Najczęściej występujące ubytki słuchu u młodzieży, oprócz ubytków wynikających z cech genetycznych, występujących na skutek przebytych infekcji (np. świnki) i ich leczenia, pojawiają się na skutek urazów mechanicznych lub cyklicznego obniżania zakresu dużych częstotliwości poprzez przebywanie w środowisku o zbyt dużym natężeniu dźwięku (koncerty, dyskoteki).
Ucho ludzkie jest wrażliwe na częstotliwości w zakresie 16 Hz - 20.000 Hz., a największą czułość wykazuje w częstotliwościach 2.000 - 3.000 Hz. Górna granica słyszalności przebiega na poziomie 110 - 120 decybeli, przekroczenie tej granicy to osiągnięcie tzw. progu bólu czyli spowodowanie uszkodzenia słuchu. Przekroczenie jej o 30 dB bezpowrotnie go uszkadza.
Słuchanie głośnej muzyki poprzez słuchawki powoduje znaczne wzmocnienie dźwięku. Dociera on bezpośrednio do błony bębenkowej, w niektórych pasmach częstotliwości dźwięki przekraczają bezpieczną granicę powodując sukcesywny ubytek słuchu. Zjawiska uszkodzeń słuchu występują głównie u młodzieży korzystającej z odtwarzaczy typu walkman i mp3, u niektórych grup zawodowych przebywających stale w środowisku głośnej muzyki (muzycy orkiestr symfonicznych, zespołów muzyki popularnej).
W tekstach umieszczonych w zakładkach znajdziesz dane dotyczące sytuacji akustycznych, w których bardzo często znajdują się młodzi ludzie. Nie obawiaj się, nie chcemy zniechęcić do korzystania z radości dostarczanych przez współczesne technologie! Chcemy, byś korzystając z nich czynił to świadomie, a narażając uszy na hałas wytwarzany przez kino, dyskotekę czy motocykl pozwolił im później odpocząć.

diagram poziomu decybeli


Źródło. www.słyszymy.pl
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz