Scenariusz
zajęć rewalidacyjnych
„Poznajemy
głosy zwierząt”
Uczestnicy:
dzieci niesłyszące i słabosłyszące z klasy I, II, III
Czas
trwania: 60 minut
Cele ogólne:
- usprawnienie funkcji percepcyjnych
- wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego
- ćwiczenia pamięci i percepcji słuchowej
- wyzwalanie aktywności ruchowej dzieci
- kształtowanie umiejętności współżycia w grupie
Cele
szczegółowe:
- potrafi prawidłowo wykonać ćwiczenia oddechowe
- zna głosy zwierzą prezentowanych z płyty CD
- rozumie treść wiersza
- potrafi bawić się w grupie
Metody
pracy:
- zabawa słuchowa
- zabawa ruchowa
- ćwiczenia oddechowe
- słowna wspomagana językiem migowym
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Pomoce do
zajęć:
- instrumenty Carla Orffa
- apaszki
- obrazki zwierząt
- etykietki
- nagrania muzyki na płycie CD
- odtwarzacz do płyt CD
- waciki,
- zawieszone na nitce listki z folii
- treść wiersza pt. Wesołe podwórko”
- temat zajęć napisany na szarym papierze
- przenośna tablica z tekstem wiersza pt. „Wesołe podwórko”
- skakanki
- baloniki
- piłki
Przebieg
zajęć:
- Zapoznanie dzieci z tematem zajęć.
- Ćwiczenia oddechowe:- dmuchanie balonika- z balonika ucieka powietrze – dzieci z wypuszczanym z balonikapowietrzem syczą : ssss.....- wyścig małych wacików (dzieci dmuchają na waciki ułożone na podłodze)- ćwiczenia długiego wydechu - dmuchanie na zawieszony na nitce listek zfolii- chuchamy na zmarznięte ręce chuuuu...., chuuuu.......- kosimy trawę – wdech i …... ciach, wdech........ i ciach- rąbanie drewna – wdech i trach....., wdech i trach...
- Słuchanie dźwięków (odgłosów zwierząt) pochodzących z wiejskiego podwórka.
- Odgadywanie słyszanych odgłosów:- miauczenie kota- szczekanie psa- rżenie konia- beczenie barana- pianie koguta- kwakanie kaczek- muczenie krowy- pianie koguta itd.
- Zapoznanie dzieci z treścią wiersza pt. Wesołe podwórko- dzieci siadają przed nauczycielką i słuchają wiersza pt. :” Wesołe podwórko”(autor: Teresa Rutkowska -Wojciechowska)- nauczycielka czyta wiersz lub może śpiewać tekst do ułożonej przez siebiemelodii- czytając tekst pokazuje obrazki zwierząt ( przytwierdzone do patyków)
- Naśladowanie głosów zwierząt:- kolejny raz nauczycielka odtwarza głosy zwierząt z płyty CD, dziecinaśladują głosy,- każde dziecko wybiera sobie obrazek ze zwierzątkiem- nauczycielka czyta kolejny raz wiersz, gdy przeczyta nazwę zwierzęcia,dziecko, które ma obrazek, pokazuje go i wszystkie dzieci powtarzają jakzwierzę się nazywa
- Znam głosy zwierząt – zabawa ruchowa- dzieci poruszaj się w rytm bębenka, gdy cichnie bębenek, nauczycielkapokazuje obrazek ze zwierzątkiem i mówi jakie to zwierzę- dzieci zatrzymują się, pokazują charakterystyczne cechy zwierzęcia inaśladują jego głosnp. krowa – naśladują dojenie krowy i mówią muuuuuukot - wyginają grzbiet i miauczą miau, miau, miaukaczka – idzie kaczym krokiem i kwacze kwa, kwa, kwabocian – staje na jednej nodze i klokocze kle-kle-kleźrebak – grzebie jedną nogą w ziemi i rżypies – podaje łapę i szczeka – hau, hau, haukogut – trzepocze skrzydłami i pieje kukuryku, kukuryku
- Bieg koników - sztafeta. Dzieci ustawione w dwa rzędy. Biegną jak źrebaczki w obie strony, przekazują sobie piłkę z namalowanym obrazkiem konia.
- Zabawa „Kury uciekają do kurnika” – dzieci w rytm muzyki chodzą w rozsypance, naśladują ruchy skrzydełek . Gdy muzyka cichnie uciekają do kurnika (koła wykonanego z kilku skakanek) i mówią ko – ko -ko....
- Muzyka relaksacyjna- dzieci tańczą z apaszkami wg własnej inwencji.
- Zakończenie zajęć – podziękowanie za wspólną zabawę
Załącznik:
Wiersz
pt. Wesołe podwórko
autor: Teresa Rutkowska – Wojciechowska
Na podwórku
gwaru pełno,
kogut pieje, kura gdacze,
kwoka wodzi swe kurczęta,
kaczka idąc sobie kwacze.
Kózka z bródką me- me meczy,
pies przy budzie czasem warczy,
kot na płocie się wygrzewa
kogut pieje, kura gdacze,
kwoka wodzi swe kurczęta,
kaczka idąc sobie kwacze.
Kózka z bródką me- me meczy,
pies przy budzie czasem warczy,
kot na płocie się wygrzewa
grzbiet wygina, czasem miauczy.
Krówka muczy, świnka kwiczy,
źrebak rży i biega w koło,
indyk gulga, gęś gęgocze,
na podwórku jest wesoło.
Opracowanie : Monika Dreger