sobota, 11 lutego 2017

Warsztaty ekologiczne

SCENARIUSZ WARSZTATÓW EKOLOGICZNYCH „PLASTIKOMANIA”
 Autorzy i realizatorzy warsztatów:
Monika Dreger
Teresa Rutkowska – Wojciechowska
 Aleksandra Szczyglińska

 Temat: Prace plastyczne z butelek i zakrętek plastikowych.
 Termin: 9.02. 2017 r. godz. 19:00 – 20:30
 Miejsce prowadzenia warsztatów: Stołówka w internacie SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie

 Uczestniczy: wychowankowie grupy VII, III, V (uczniowie szkoły podstawowej)
 Cele ogólne:
 * rozwijanie zainteresowań środowiskiem przyrodniczym
* uświadomienie dzieci, że jedna rzecz tzw." jednorazowa" może być wykorzystywana wielokrotne
 * kształtowanie współpracy w zespole i grupie
 * rozwijanie zainteresowań dzieci
 * rozwijanie słownictwa czynnego i biernego
 * rozwijanie aktywności twórczej dzieci
* zachęcanie dzieci do segregowania śmieci i surowców wtórnych
 * wykształcenie pozytywnych postaw w stosunku do człowieka, i środowiska przyrodniczego
 * rozwijanie umiejętności odczytywania mowy z ust

 Cele szczegółowe: wychowanek:
* potrafi odpowiednio zachowywać się i współdziałać w zespole
 * potrafi wykonać samodzielnie pracę plastyczną z zakrętek lub butelek plastikowych
 * bez problemu potrafi odczytywać mowę z ust * wie, jak prawidłowo przyporządkować etykiety do 
   przedmiotów i wykonywanych czynności
* wie jak posługiwać się nożyczkami, klejem
 * rozumie, dlaczego należy chronić środowisko przyrodnicze
* zna zasady bhp podczas zajęć plastycznych. Pomoce dydaktyczne:
* umyte i wysuszone butelki i zakrętki plastikowe
* nożyczki
* nożyk introligatorski
* papier kolorowy, tekturka
* klej do papieru, tworzyw sztucznych
* pistolet do klejenia na gorąco
* etykiety
* tablica z plakatami na temat konkursu ekologicznego „Zbieramy baterie”
* worki na odpady
* rolki po papierze toaletowym
* czarny mazak
* małe śrubki
* tablica do wykonania gazetki.

 Przebieg warsztatów:
 1. Przywitanie się i zaproszenie uczestników warsztatów do zajęcia miejsc przy stole (warsztacie pracy).
2. Przedstawienie tematu i celów warsztatów.
3. Przypomnienie o realizowanym w Ośrodku programie ekologicznym „Zbieramy baterie” oraz           " Zbieramy nakrętki".
4. Mini konkurs odczytywania mowy z ust . Zapisywanie pierwszych liter odgadniętych wyrazów na    dużej tablicy.
 Powstanie hasło dzisiejszych warsztatów PLASTIKOMANIA
 Wyrazy używane w konkursie odczytywania mowy z ust
 (1) Plakat                     (6) Irena               (11) Notes
 (2) Lalka                      (7) Kwiat             (12) Inny
 (3) Adam                      (8) Okno              (13) Aparat słuchowy
(4) Stół                          (9) Mama
 (5) Tapczan                  (10) Andrzej

 Wytłumaczenie w prosty sposób, co to znaczy wyraz „Plastikomania”.
 Prowadzenie tak rozmowy z dziećmi, aby własnymi słowami wytłumaczyły znaczenie tego słowa.  Plastikomania – to wykonywanie różnych rzeczy z plastiku, kupowanie rzeczy użytkowych z  plastiku, czy używanie rzeczy z plastiku, 5. Pokazanie dzieciom materiałów, które będą używane na  warsztatach.
 Dzieci dokładają etykiety do wyłożonych na stole materiałów.
 BUTELKA              ZAKRĘTKA                          PAPIER           KLEJ
 PISTOLET DO KLEJENIA NA GORĄCO          NOŻYCZKI     PASKI DO QUILlINGU
 ŚRUBKI                  ROLKI PO PAPIERZE TOALETOWYM      NOŻYK INTROLIGATORSKI WIEŻA Z ROLEK      OZDOBY RÓŻNE.

6. Przedstawienie prac wzorcowych wykonanych wcześniej przez nauczycieli.
7. Wykonywanie prac przez dzieci.
 * wybór odpowiednich materiałów
 * samodzielne wykonywanie prac
 W razie potrzeby pomoc dzieciom przez nauczycieli prowadzących warsztaty.
 8. Pytania dzieci i udzielanie odpowiedzi przez nauczycieli.  
     Ukierunkowanie dzieci do      podejmowania zadań na miarę ich możliwości.
 9. W czasie trwania warsztatów tworzenie gazetki na temat wykonywanych prac, używania 
    odpowiednich materiałów.
 10. Zakończenie warsztatów:
* ocena słowna prac wykonanych przez dzieci
* wyeksponowanie prac na wystawie przed stołówką Ośrodka
* omówienie powstałej w czasie warsztatów gazetki (na dużej tablicy) jest jednocześnie utrwalaniem słownictwa związanego z materiałami używanymi w czasie zajęć, czy wykonywanymi czynnościami * sprzątnie po zajęciach
* ocena słowna zachowania się uczniów w czasie warsztatów * sprzężenie zwrotne – wysłuchanie co
   na temat warsztatów mówią dzieci (czy im się podobały, co było łatwe do wykonania, co trudne,      czy uważają, że podobne warsztaty będą ciekawą formą spędzania czasu wolnego
 * podziękowanie uczestnikom za udział w warsztatach
 * sprzątanie (zamiatanie, zbieranie odpadów, ustawianie stołów, segregowanie przedmiotów, które  
    będą używane na innych zajęciach warsztatowych)
11. Ewaluacja
. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 Przykładowe prace, które można wykonać z nakrętek i butelek:
* organizer na przybory szkolne..
* wieża jako pomoc dydaktyczna do utrwalania nazw kolorów
* serca walentynkowe
* prezenty na Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Dzień Nauczyciela, serca na Walentynki itp.
   flakony na kwiaty
* karmniki
* choinki z nakrętek
* kwiaty z butelek i nakrętek
* kubki do picia
* lejki do przelewania wody
* zawieszki na papier toaletowy
* skarbonki (np. świnka czy inne zwierzątko)
* doniczki na kwiaty
* pomoce dydaktyczne (np. tabliczka mnożenia, abecadło)
* paleta do farb
* piórniki na przybory szkolne (z użyciem zamka błyskawicznego)
* maty pod garnek (jednakowej wielkości nakrętki)
* liczmany
* eko zabawki (łódka, bałwanek, ludzik, wąż, smok, miś)
* wiele innych ciekawych przedmiotów wg inwencji dzieci.


\


Tak było w czasie tworzenia naszych prac

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz