piątek, 10 marca 2017

Mini warsztaty ekologiczne

9 marca 2017 r w internacie SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie, wychowawczynie Pani Ola i Pani Teresa  zorganizowały mini warsztaty ekologiczne.
Z rurek po papierze toaletowym, oraz kartek  kolorowego papieru  najmłodsze  dzieci robiły wesołego, ekologicznego zajączka.
Co nam było potrzebne do wykonania zajączka:

  • rurka po papierze toaletowym
  • kubek papierowy
  • kolorowy papier na uszy, brzuszek, rączki i stopy
  • watka do zrobienia kulki na nosek i ogonek
  • klej do przyklejania
  • nożyczki do wycinania
  • flamaster do namalowania oczów i wąsów
  • dobre chęci i humor.


        Oto nasze 

          prace: 




                                                                                 




     ZAJĄCZKI





Już od rana na polanie
zajączki kicają,
raz do przodu, raz do boku
oczkami zerkają.

Podskakują nieustannie
radosne i  żwawe
w berka bawią się wesoło,
lubią swą zabawę.
      (Teresa Rutkowska - Wojciechowska)




Kliknij na poniższy link  i zobaczysz kto wykonywał te prace.


http://oswnies.olsztyn.pl/aktualnosci/5545/




Scenariusz 
Mini warsztatów ekologicznych


Warsztaty  w ramach realizacji programu ekologicznego w SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie.

Autorzy scenariusza i prowadzący:  Teresa Rutkowska - Wojciechowska. Aleksandra Szczyglińska

Temat: Kolorowy zajączek

Miejsce prowadzenia zajęć: świetlica grupy III w internacie
Czas trwania: 45 – 60 minut
Uczestnicy: Dzieci uczęszczające z grupy III i VII.

Cele:
  • przypomnienie i utrwalenie wiadomości o symbolach wielkanocnych;
  • rozwijanie małej motoryki
  • integracja dzieci niesłyszących
  • rozwijanie umiejętności plastycznych
  • estetyczne wykonywanie prac plastycznych
  • poszerzanie słownictwa czynnego i biernego


Metody pracy:
  • pokaz
  • rozmowa kierowana
  • praktycznego działania
  • słowna wspomagana językiem migowym
  • odczytywanie mowy z ust
  • rozwiązywanie rebusów.

Formy pracy:
  • grupowa
  • indywidualna


Pomoce dydaktyczne:
  • rurki po papierze toaletowym;
  • kubeczki papierowe
  • kolorowy papier
  • klej
  • nożyczki
  • flamaster
  • ołówki
  • wzorcowa praca
  • etykiety
  • obrazki wykonane we własnym zakresie
  • wiersz pt. „ Zajączki”



Przebieg zajęć:
  • przywitanie dzieci i zaproszenie na zajęcia
  • przeczytanie wiersza pt. Zajączki.
  • Wywieszenie tekstu wiersza na tablicy. Wyszukiwanie w tekście rzeczowników, przymiotników, czasowników.
    Dzieci z klasy IV, VI wypisują na tablicy wyszukane wyrazy.
    rzeczowniki                                czasowniki                               przymiotniki
             zajączki                                   kicają                                          wesoło
             rano                                        zerkają                                        radosne
             polana                                     podskakują                                  żwawe
             oczka                                                                                        nieustannie
             berek                                      bawią się
             zabawa                                    lubią
             przód
             bok

  • zgadywanka – co znajduje się na stole
    Pokazywanie przedmiotów zgromadzonych na potrzeby prowadzenia zajęć. Dzieci wymawiają nazwy przedmiotów, dokładają etykiety. Wszystkie dzieci dla utrwalenia powtarzają głośno, w razie potrzeby migają.
  • Mini konkurs odczytywania mowy z ust.
    Jedna nauczycielka wymawia cicho słowo, dzieci odgadują. Chętne dziecko, lub druga nauczycielka przypina magnesem etykiety z odgadniętymi wyrazami.
    Są to następujące wyrazy: zabawki, prasują, czekolada.
  • Dziecko młodsze pod etykietkami przypina obrazki (wcześniej przygotowane przez prowadzących).
  • Dzieci odpowiadają na zadawane pytania. Odpowiedzi na tablicy pisze nauczycielka.
  • pierwsze dwie litery od słowa zabawki .      - ZA
  • szósta i siódma litera w słowie prasują        - JĄ
  • cztery pierwsze litery w słowie czekolada    - CZEK

  • Dziecko podchodzi do tablicy i wpisuje sylaby:
    ZA                        JĄ                 CZEK                  ZAJĄCZEK
    ___________ + _________ + __________ = ___________________

  • Dzieci wyklaskują sylaby i mówią je głośno ZA JĄ CZEK.
  • Prowadząca pokazuje wykonanego wcześniej „Zajączka”.
    Wymienia wszystkie materiały, które potrzebne są do wykonania pracy.
  • Dzieci pobierają niezbędne materiały i wykonują swoje prace.
  • Prowadzące nauczycielki zwracają uwagę na prawidłowe i bezpieczne posługiwanie się
    nożyczkami, spokojne zachowanie się.
  • Wychowankowi ze sprzężeniem pomaga osoba wspomagająca, pozostałym dzieciom, w razie potrzeby wychowawczynie.
  • Po wykonaniu prac sprzątanie.
  • Ocena słowna. W czasie oceny zwracanie uwagi na wkład pracy dzieci, prawidłowe zachowanie się w czasie zajęć oraz estetykę wykonanej pracy. Ocenianie nie może być krytyczne.
  • Wykonanie zdjęć każdemu dziecku ze swoją pracą, jak również wykonanie zdjęcia grupowego.
  • Eksponowanie prac na wystawie świetlicy.
  • Przekazanie zdjęć na stronę internetową Ośrodka.


Uwaga: Dzieci swoje pracę mogą sobie zabrać do domu.


Tekst wiersza


Zajączki
autor: Teresa Rutkowska – Wojciechowska

Już od rana na polanie
zajączki kicają,
raz do przodu, raz do boku
oczkami zerkają.

Podskakują nieustannie
radosne i żwawe,
w berka bawią się wesoło,
lubią swą zabawę.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz