czwartek, 30 maja 2019

Tak o mnie napisali w Gazecie Olsztyńskiej

Kiedy Teresa Rutkowska nie pracuje, pisze. Kiedyś to były wiersze, a dzisiaj... romanse. „Kwitnące łany rzepakowych pól ” okazały się takim hitem, że pani Teresa nie odkłada pióra. Teraz powstaje „Syndrom złamanego serca”. Ale do pisania siada wtedy, kiedy obowiązki są już wypełnione. A jest ich sporo. Pani Teresa od 44 lat pracuje w oświacie. Z tego ostatnie 26 lat w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie.

Pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego. Jak mówi, w jej rodzinie wcześniej nie było nauczycieli. — Ja zapoczątkowałam tę tradycję — opowiada. — Moja córka też została nauczycielką. Jest muzykiem i pracujemy w jednej placówce. 
Początki były trudne. — Był pot i płacz z mojej strony — wspomina. — Po pierwsze nie mogłam się pogodzić z losem niesłyszących dzieci, że są tak nieszczęśliwe. Po drugie pot ciekł mi po plecach, bo nie mogłam się z nimi porozumieć. Brak komunikacji był straszny.

Dzieci, które mieszkały w internacie, tęskniły za mamą. — Problemy się nawarstwiały, ale ja skończyłam cztery stopnie języka migowego. Nie poddałam się — opowiada.

Wcześniej pani Teresa pracowała w kuratorium. Była pracownikiem administracyjnym. Ale cały czas się kształciła. A to podyplomówka z surdopedagogiki, a to kurs dziewiarstwa.

— Jak tak policzyłam, to mam 150 form doskonalenia — uśmiecha się. — Napisałam wiele programów, które realizuję w swojej pracy. Teraz na topie jest „Origami z wierszykami”.

Od 15 lat pani Teresa jest ekspertem ds. rozwoju nauczycieli. 
— Z uczniami jesteśmy taką minirodziną — podkreśla. — Wstaję rano i cieszę się, że pójdę do swoich dzieci.

Miss Świata Niesłyszących

Polka została Miss Świata Niesłyszących! (FOTO)
Choć Miss World i Miss Universe to najsłynniejsze konkursy piękności, na całym świecie organizowane są także podobne imprezy dla grup, które z różnych względów miałyby trudniej w rywalizacji. Wśród nich jest Miss Świata Niesłyszących, który daje kobietom szansę na udział bez bariery komunikacyjnej.
Laureatką j edycji konkursu została Iwona Cichosz, pierwsza Polka odznaczona w historii wydarzenia organizowanego od 2010 roku. 25-latka pokonała na finale w Las Vegas 19 konkurentek z całego świata.

piątek, 22 marca 2019

WIOSNA

Wiersz o wiośnie i praca wykonana metodą origami płaskie z koła.




Tańcząca wiosna

Wiosna nadeszła o świcie w marcu,
przeszła po polach, idzie po łące,
roznosi kwiaty, rozsiewa trawy,
w lesie hasają raźno zające.

Tanecznym krokiem, czasem podskoczy,
bardzo radosna, w zielonych włosach,
kroczy dość raźnie, by zdążyć przecież,
ogrzewać słońcem kolejne dni.

Ptaki na drzewach budują gniazda,
pierwsze żurawie już przyleciały,
cieszą się dzieci, radują starsi,
ostatnie kry już poodpływały.

Czasami tupnie, to zrobi obrót,
zielone włosy rozwiewa wiatr,
pląsa po parkach, rabaty zdobi
ciepło przynosi, rozjaśnia świat.


            T.Rutkowska-Wojciechowska






Prace wykonane na zajęciach w internacie SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie