czwartek, 24 grudnia 2015

Scenariusz zajęć świetlicowych w internacie dzieci niesłyszacych


Scenariusz zajęć świetlicowych w internacie
dla dzieci niesłyszących



Temat: Utrwalanie materiału poznanego w szkole nt. przyborów szkolnych

Miejsce: Świetlica grupy (dzieci 6-8 lat)

Czas trwania zajęć: 45 - 60  minut
Autor scenariusza i prowadzący: Teresa Rutkowska - Wojciechowska

Cel ogólny:
  • utrwalenie nazw przyborów szkolnych poznanych na lekcjach w szkole
  • poszerzanie słownictwa czynnego i biernego
  • usprawnianie małej motoryki
  • utrwalanie kolorów
  • doskonalenie umiejętności pracy w grupie
Cele szczegółowe:
  • wychowanek potrafi nazywać przybory szkolne (werbalnie i w języku migowym)
  • umie odczytać z ust nazwy przyborów szkolnych
  • potrafi narysować jeden wybrany przez siebie przedmiot z zestawu przyborów szkolnych
  • rozumie treść wiersza pt.: „Piórnik”

Metody pracy:
  • słowna wspomagana językiem migowym
  • praktycznego działania
  • pokaz
  • podające: pogadanka, rozmowa kierowana

Formy pracy:
  • grupowa
  • zespołowa
  • indywidualna

Pomoce do zajęć:
  • zestaw przyborów szkolnych zgromadzonych w piórniku, w tym: kredki, mazaki, długopis, gumka, nożyczki, linijka, cyrkiel, ekierka, kątomierz, klej, pióro, naboje atramentowe, temperówka, marker, spinacze biurowe, plan lekcji,
  • kartki do rysowania
  • etykietki z nazwami przyborów szkolnych
  • tablica
  • w kopertach karty pracy i obrazki przyborów szkolnych
  • na dużym arkuszu papieru treść wiersza




Przebieg zajęć:
  1. Przywitanie dzieci.
  2. Ćwiczenia oddechowe: dmuchanie baloników na których pojawia się napis „Przybory szkolne”. Podrzucanie indywidualnie, rzucanie do kolegi, gra balonikiem jak w piłkę siatkową.
  3. Zaproszenie do zajęcia miejsc przy stolikach.
  4. Przedstawienie tematu i celu zajęć.
  5. Przeczytanie wiersza pt. „Piórnik”. (wiersz wyeksponowany na tablicy)
  6. Wyjaśnienie dzieciom niesłyszącym niezrozumiałych dla nich wyrazów, w tym:
    Skarbiec – miejsce do gromadzenia, przechowywania różnych cennych rzeczy
    Zgromadzono – zebrano w jednym miejscu, włożono w jedno miejsce
  7. Wszystkie dzieci wyjmują ze swoich piórników przybory szkolne i układają na stole przed sobą, następnie pod każdym przedmiotem układają etykietki z nazwą. (tym co maja trudności pomaga osoba prowadząca)
  8. Zadawanie krótkich pytań, na temat przyborów szkolnych znajdujących się w piórniku
    N. Zadaje pytania dotyczące poszczególnych przyborów szkolnych (do czego służą, jakiego są koloru, czy są miękkie czy twarde, jak się nazywają)
    W. Pokazuje oraz wymawia nazwę przedmiotu, pokazuje etykietkę, mówi jakiego jest koloru i do czego służy)
  9. Na dużym arkuszu papieru wywieszona jest treść wiersza. Nauczycielka jeszcze raz czyta wiersz a chętne dzieci kolejno podchodzą i przy nazwie czytanego przyboru szkolnego przyklejają rysunek.
  10. Dzieci otrzymują kopertę, w której znajduje się karta pracy z wydrukowanym wierszem. W kopercie są również małe rysunki przyborów szkolnych.
    Wykonują samodzielnie ćwiczenie, podobne do wcześniejszego wykonywanego wspólnie.
  11. Poznawanie przedmiotu po dotyku.
    Kolejno dzieci mają zawiązywane oczy. Nauczyciel prowadzący lub jedno z dzieci podaje do rąk przybory szkolne a zgadujący musi powiedzieć słownie lub zamigać albo po zdjęciu opaski pokazać etykietkę z nazwą jaki przedmiot miał w ręce. Może przekazać wszystkie te trzy komunikaty (powiedzieć, zamigać, pokazać etykietę z nazwą).
  12. Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki papieru i prosi o narysowanie i pokolorowanie (kredkami) wybranego przez siebie przedmiotu.
  13. Pod narysowanym przedmiotem dziecko przykleja wcześniej wyszukaną spośród innych, rozłożonych na stole etykietkę z nazwą narysowanego przez siebie przyboru szkolnego. W zależności od możliwości intelektualnych dziecka, etykietka jest zróżnicowana ( może składać się z wielu elementów: liter, sylab, przecięta na połowę lub napisana w całości). Dziecko musi złożyć tak elementy, aby nazwa była poprawna.
  14. Czytanie wiersza przez dzieci (jedno dziecko czyta jedną zwrotkę).
  15. Przeprowadzenie krótkiego konkursu odczytywania mowy z ust. Nauczycielka wymawia nazwy przyborów (bezdźwięcznie), dzieci odczytują z ust. Dziecko, które odczyta najwięcej wyrazów otrzymuję nagrodę w postaci wybranego z zestawu, jednego przyboru szkolnego.

Zakończenie zajęć.
  1. Wszystkie obrazki wykonane przez dzieci zostają wywieszone na tablicy.
  2. Wychowawca prowadzący dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia. W podsumowaniu omawia wkład pracy dzieci. Chwali ich za dobrą pracę i zachowanie.


Załącznik:
Wiersz pt. Piórnik.
Autor Teresa Rutkowska-Wojciechowska


Piórnik
Piórnik ucznia - istny skarbiec,
zgromadzono w nim przybory,
do pisania, malowania,
potrzebny on jest do szkoły.

Jest w nim pióro z nabojami,
kredki do kolorowania,
linijka - by prosto kreślić
i długopis do pisania.

Srebrny cyrkiel z rysikami,
żeby kółka narysować,
temperówka w kształcie żółwia,
by ołówki temperować.

Gruby marker i pisaki,
klej potrzebny do sklejania,
no i gumka - mała myszka
niezbędna do wycierania.

Plastikowy jest kątomierz,
są spinacze do spinania
i nożyczki metalowe,
konieczne do wycinania.

Jest też miejsce na plan lekcji,
żeby uczeń wiedział o tym,
jaki przedmiot, w której klasie,
by trafił tam bez kłopotu.

wtorek, 15 grudnia 2015

W świecie głuchych - zaczerpnięte z Internetu

W świecie Głuchych

Informacje o Nas, naszych problemach i radościach
Blog > Komentarze do wpisu

Definicje WAŻNE w Świecie Głuchych

Z dziedziny personalnej: proszę uważać na rozmiar zaczynającej się literki - to on jest wyróżnikiem x:)

- niesłyszący - każda osoba z wadą narządu słuchu, nieważnie o jakim stopniu ubytku. To taka główna grupa.
- głuchy - osoba, która bardzo znaczną wadę narządu słuchu, albo całkowitą x:)
- słyszący - osoba słysząca, nie posiada żadnej wady narządu słuchu, ma sprawne uszka
- Głuchy - osoba, która jest Głucha Kulturowo. To znaczy:
  • wychowywana w rodzinie Głuchych (a więc nawet słysząca)
  • wyrosła w otoczeniu Głuchych
  • ukończyła szkołę/y dla osób z wadą narządu słuchu
  • a przede wszystkim - DUMNA Z TOŻSAMOŚCI G�?UCHEJ
- Słyszący - osoba, która jest Słysząca Kulturowo. To znaczy
  • wychowywana w rodzinie słyszących (a więc nawet niesłysząca)
  • wyrosła w otoczeniu słyszących
  • ukończyła szkoły masowe
  • a przede wszystkim - wybiera to liczniejsze statystycznie towarzystwo, mimo, że może mieć znajomych Głuchych i głuchych. Nie bruździ Głuchym i głuchym, po prostu szanuje nasz świat, a my (Głusi) ich.
- Słyszak - osoba, która może być Słysząca (a więc niesłysząca, ale kulturowo Słysząca) albo słysząca wchodząca z brudnymi buciorami w świat Głuchych, narzucająca swoje poglądy, swoją pomoc (NARZUCONA), załamująca ręce nad tym, że my, Głusi, chcemy być sobą, chcemy być razem, i chcemy mieć głuche dzieci, czy nie chcemy dzieci implantować. Ta, która do głuchoty ma podejście medyczne. Przede wszystkim ta, która jest naprawdę niemile widziana w świecie Głuchych, jako INTRUZ.
- CODA - po polsku: [słyszące] dziecko głuchych rodziców. Już z samej definicji jest Głuchym. CODA, tak jak każdy, są różni. Więc jest CODA:
  • pozytywny - szanujący świat Głuchych, wspierający go, utożsamiający się z nim
  • negatywny - są dalsze podziały negatywnego CODA
    • 1. neutralny(?) - ten który po wyfrunięciu z rodzinnego gniazdka nie utrzymuje już kontaktu ze światem głuchych, światem swoich rodziców, obojętny
    • 2. negatywny - uprawiający paternalizm (patrz definicja poniżej)


Z migającej dziedziny:
PJM - Polski Język Migowy, jedyny prawdziwy język niesłyszących i Głuchych. To tym językiem się posługują migający Głusi czy niesłyszący w rozmowie między sobą. Posiada swoistą gramatykę, odmienną od polskiej. Często przez to osądzany jako agramatyczny, co jest po prostu nieprawdą. Ma bogaty zasób słów, i stale się ewoluuje. Obszar zainteresowań IPJM (www.ipjm.pl)
SJM - System Językowo-Migowy. Sztuczny twór (NIE JĘZYK), odwzorowujący język polski. Imituje język migowy. Zwany inaczej językiem migaNYM. To tego systemu uczą na (prawie) wszelkich kursach "migowego". Jednak osoby kończące tylko kurs SJM są skażane na porażkę w dogadywaniu się z PJMowcami x:)

Z dziedziny społecznej
:
AUDYZM (nie mylić z autyzmem!)- jest to specyficzny stosunek osób słyszących do głuchych, który polega na narzucaniu niesłyszącym swoich poglądów na ich temat. Termin ten dotyczy osób, które zajmują sie zawodowo problemami niesłyszących traktując je przedmiotowo, jak osoby o niższym poziomie intelektualnym, niesamodzielne i bezradne. Na ogół nie mają oni z głuchymi bezpośredniego kontaktu, nie znają języka migowego. Pojęcie audyzmu jest ściśle powiązane z dyskryminacją głuchych przez słyszących (tutaj i w coraz szerszym gronie zwanych Słyszakami)
PATERNALIZM - postawa powszechna wśród Słyszaków uważających, że mają prawo i obowiązek pouczać Głuchych, których traktują jak niegrzeczne i niezbyt mądre dzieci. BARDZO TEGO NIE LUBIMY!

---
Zdałam dziś egzamin na 4. Jutro kolejny x;)
O Bobomigach się pojawi na pewno, ten tekst stworzyłam dla potrzeby użytkowników Deaf.pl (z pomocą innych), dlatego mogłam od razu tu wkleić x:)

czwartek, 10 grudnia 2015

Udział w Wielkim Konkursie Ekologicznym dla Przedszkoli "Zrób to Sam"




                                   Instrumenty ekologiczne






Instrumenty ekologiczne wykonane przez dzieci pod kierunkiem nauczycielki rytmiki i muzyki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie brały udział w Wielkim Konkursie Ekologicznym dla Przedszkoli 2015,w którym swoje prace wystawiało  2400 przedszkoli z całej Polski.

Wśród wielu przedszkoli z całej Polski, Jury Wielkiego Konkursu nagrodziło również   Przedszkole Miejskie nr 7 przy Specjalnym Ośrodku  dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie - OLSZTYN  i  przyznało w nagrodę   Bon na zakupy w Szabloneria.pl o wartości 200 zł.

Zachęcam rodziców dzieci niesłyszących i słabosłyszących do odwiedzenia  Miejskiego Przedszkola Nr 7 w Specjalnym Ośrodku dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie. Małoliczna grupa przedszkolna sprzyja bardzo dobremu rozwojowi dzieci, jak również zapewnia bezpieczeństwo maluchom.
Rytmika prowadzona jest metodą Carla Orffa.