wtorek, 15 grudnia 2015

W świecie głuchych - zaczerpnięte z Internetu

W świecie Głuchych

Informacje o Nas, naszych problemach i radościach
Blog > Komentarze do wpisu

Definicje WAŻNE w Świecie Głuchych

Z dziedziny personalnej: proszę uważać na rozmiar zaczynającej się literki - to on jest wyróżnikiem x:)

- niesłyszący - każda osoba z wadą narządu słuchu, nieważnie o jakim stopniu ubytku. To taka główna grupa.
- głuchy - osoba, która bardzo znaczną wadę narządu słuchu, albo całkowitą x:)
- słyszący - osoba słysząca, nie posiada żadnej wady narządu słuchu, ma sprawne uszka
- Głuchy - osoba, która jest Głucha Kulturowo. To znaczy:
  • wychowywana w rodzinie Głuchych (a więc nawet słysząca)
  • wyrosła w otoczeniu Głuchych
  • ukończyła szkołę/y dla osób z wadą narządu słuchu
  • a przede wszystkim - DUMNA Z TOŻSAMOŚCI G�?UCHEJ
- Słyszący - osoba, która jest Słysząca Kulturowo. To znaczy
  • wychowywana w rodzinie słyszących (a więc nawet niesłysząca)
  • wyrosła w otoczeniu słyszących
  • ukończyła szkoły masowe
  • a przede wszystkim - wybiera to liczniejsze statystycznie towarzystwo, mimo, że może mieć znajomych Głuchych i głuchych. Nie bruździ Głuchym i głuchym, po prostu szanuje nasz świat, a my (Głusi) ich.
- Słyszak - osoba, która może być Słysząca (a więc niesłysząca, ale kulturowo Słysząca) albo słysząca wchodząca z brudnymi buciorami w świat Głuchych, narzucająca swoje poglądy, swoją pomoc (NARZUCONA), załamująca ręce nad tym, że my, Głusi, chcemy być sobą, chcemy być razem, i chcemy mieć głuche dzieci, czy nie chcemy dzieci implantować. Ta, która do głuchoty ma podejście medyczne. Przede wszystkim ta, która jest naprawdę niemile widziana w świecie Głuchych, jako INTRUZ.
- CODA - po polsku: [słyszące] dziecko głuchych rodziców. Już z samej definicji jest Głuchym. CODA, tak jak każdy, są różni. Więc jest CODA:
  • pozytywny - szanujący świat Głuchych, wspierający go, utożsamiający się z nim
  • negatywny - są dalsze podziały negatywnego CODA
    • 1. neutralny(?) - ten który po wyfrunięciu z rodzinnego gniazdka nie utrzymuje już kontaktu ze światem głuchych, światem swoich rodziców, obojętny
    • 2. negatywny - uprawiający paternalizm (patrz definicja poniżej)


Z migającej dziedziny:
PJM - Polski Język Migowy, jedyny prawdziwy język niesłyszących i Głuchych. To tym językiem się posługują migający Głusi czy niesłyszący w rozmowie między sobą. Posiada swoistą gramatykę, odmienną od polskiej. Często przez to osądzany jako agramatyczny, co jest po prostu nieprawdą. Ma bogaty zasób słów, i stale się ewoluuje. Obszar zainteresowań IPJM (www.ipjm.pl)
SJM - System Językowo-Migowy. Sztuczny twór (NIE JĘZYK), odwzorowujący język polski. Imituje język migowy. Zwany inaczej językiem migaNYM. To tego systemu uczą na (prawie) wszelkich kursach "migowego". Jednak osoby kończące tylko kurs SJM są skażane na porażkę w dogadywaniu się z PJMowcami x:)

Z dziedziny społecznej
:
AUDYZM (nie mylić z autyzmem!)- jest to specyficzny stosunek osób słyszących do głuchych, który polega na narzucaniu niesłyszącym swoich poglądów na ich temat. Termin ten dotyczy osób, które zajmują sie zawodowo problemami niesłyszących traktując je przedmiotowo, jak osoby o niższym poziomie intelektualnym, niesamodzielne i bezradne. Na ogół nie mają oni z głuchymi bezpośredniego kontaktu, nie znają języka migowego. Pojęcie audyzmu jest ściśle powiązane z dyskryminacją głuchych przez słyszących (tutaj i w coraz szerszym gronie zwanych Słyszakami)
PATERNALIZM - postawa powszechna wśród Słyszaków uważających, że mają prawo i obowiązek pouczać Głuchych, których traktują jak niegrzeczne i niezbyt mądre dzieci. BARDZO TEGO NIE LUBIMY!

---
Zdałam dziś egzamin na 4. Jutro kolejny x;)
O Bobomigach się pojawi na pewno, ten tekst stworzyłam dla potrzeby użytkowników Deaf.pl (z pomocą innych), dlatego mogłam od razu tu wkleić x:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz