Scenariusz
zajęć muzyczno - ruchowych
z cyklu -
Cztery pory roku
Temat:
Jesień w parku
Grupa
dzieci: uczniowie niesłyszący
w wieku 6 – 8 lat
Miejsce:
Świetlica szkolna
Czas
prowadzenia zajęć: 60 minut
Cele:
- utrwalanie kolorów
- usprawnianie narządów mowy
- poszerzanie słownictwa
- rozwijanie sprawności ruchowej
- stymulowanie percepcji słuchowej
- kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy z grupą
- rozumienie poleceń
Cele
szczegółowe:
- potrafi dokładnie wykonywać ćwiczenia oddechowe
- potrafi naśladować głosy ptaków
- potrafi poruszać się w rytm muzyki
- zna kolory
- rozumie polecenia
- rozwija mowę czynną i bierną
Metody
pracy:
- zabawy ruchowe przy muzyce
- ćwiczenia oddechowe
- pokaz
- praktycznego działania
Formy
pracy:
- grupowa
- zespołowa
Pomoce do
zajęć:
- szarfy
- kolorowe liście
- wstążki z bibułki
- waciki
- nagrania odgłosów ptaków na płycie CD
- odtwarzacz do płyt CD
- wyeksponowany napis JESIEŃ
- koszyk z małymi listkami wyciętymi z kolorowej bibuły
- arkusz szarego papieru
- papierowe elementy obrazu do przyklejania
- etykietki
- klej
- bębenek, tamburyn, pianino
Przebieg
zajęć:
- Powitanie dzieci i zaproszenie do wspólnej zabawy.
- Ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia aparatu artykulacyjnego:- dmuchanie na waciki- dmuchanie na wstążkę wykonaną z bibuły, trzymaną w ręce prawej, lewej,obu rękach- dmuchanie na wiatraczek- ćwiczenie języka ( przesuwanie języka po górnych i dolnych zębach,wypychanie językiem policzków, kląskanie językiem- oblizywanie językiem warg- rytmiczne przesuwanie językiem z jednego kącika do drugiego kącika ust
- Zabawa „Wieje wiatr – liście opadają z drzew”- każde dziecko bierze sobie z koszyczka kilka kolorowych listków- nauczycielka włącza melodie nagrane na płycie CD (wiatr, szumiącedrzewa)- dzieci wykonują takie same ruchy rąk i całego ciała, jakie pokazuje improwadząca - pod koniec zabawy, gdy „wiatr wieje coraz silniejszy, dzieci wyrzucają w górę liście a same kręcą się w miejscu.
- Zabawa „Kolorowe liście”- nauczycielka prosi, aby dzieci rozsypały na podłogę pozostałeliście , znajdujące się w koszyku- gra muzyka, dzieci poruszają się w rytm muzyki- muzyka cichnie, dzieci wykonują polecenia nauczycielki np.:1) każdy zbiera 2 liście zieloneznowu gra muzyka i dzieci tańczą w rytm muzyki, następnie wykonująkolejne polecenia zbierania liści:2) 1 liść zielony i 2 liście czerwone3) 2 liście brązowe i 1 liść żółty4) 3 liście pomarańczowe i 2 liście czerwone5) 2 liście brązowe, 1 liść zielony i 3 liście czerwone6) 6 liści (różnych kolorów)Po każdym wykonaniu polecenia, liczą liście głośno, następnie rzucają napodłogę i dalej się bawią.
- „Zabawa „Ptaki powracają do gniazda”.Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje ptaków i demonstruje, jakie głosy wydają te ptaki, dzieci za nią powtarzają- bocian kle- kle- kle-kle-kle- wróbel ćwir, ćwir, ćwir- kukułka ku-ku, ku-ku, ku - ku- wrona kra – kra – kra- jaskółka kiju kiju kiju - dzięcioł puk, puk, puk - sowa hu-hu-hu
- Zabawa „Ptaki jesienią odlatują do ciepłych krajów”.
-
na podłodze rozłożone szarfy imitują ptasie gniazda. Gra muzyka
a dzieci
poruszają się po sali, gdy muzyka cichnie wskakują
do gniazda i naśladują
odgłosy ptaków zademonstrowanych przez nauczycielkę .
- nauczycielka pokazuje ptaki, które odlatują
do ciepłych krajów
(bocian, jaskółka, kukułka)
-
na
podłodze rozłożone szarfy imitujące gniazda. Dzieci poruszają
się w
rytm muzyki, gdy muzyka cichnie wskakują
do gniazda (zawsze jest dwa
gniazda mniej niż jest dzieci). Dzieci które nie mają „wolnego gniazda”, biorą się
za ręce, drugą wolną ręką machają jak skrzydełkami i odfruwają , naśladując głos
gniazda mniej niż jest dzieci). Dzieci które nie mają „wolnego gniazda”, biorą się
za ręce, drugą wolną ręką machają jak skrzydełkami i odfruwają , naśladując głos
ptaka pokazanego przez nauczycielkę.
- Praca plastyczna Wyklejany obraz pt. „Jesień w parku”- Dzieci siadają naprzeciwko nauczycielki. Na podłodze nauczycielkarozkłada wcześniej przygotowane (wycięte z kolorowego papieru elementywyklejanki) oraz arkusz szarego papieru z przyklejonym drzewem bez liści(w kolorze brązowym). Do dyspozycji dzieci jest również klej i etykietki.Wspólnie muszą wykleić jeden obraz i dokleić przy niektórych elementachetykietki z nazwami.Do wyklejanki przygotowane są takie elementy jak: słońce, dwiejasnoniebieskie chmurki, kolorowe liście, zielona trawa, ptaki różnejwielkości, jesienne kwiaty, ławka.W czasie, kiedy dzieci wyklejają obraz, w tle słychać muzykę relaksacyjną.
- Zakończenie zajęć.Wyeksponowanie na tablicy jesiennej pracy dzieci . Podziękowanie za wspólną zabawę.
Scenariusz opracowała:
Monika Dreger – nauczyciel dyplomowany