Scenariusz
zajęć rewalidacyjnych
rytmiczno
– ruchowych
z cyklu
„Cztery pory roku”
JESIEŃ
JESIEŃ
Temat:
„Jesienią często pada deszcz”
Grupa dzieci
biorących udział w zajęciach:
- uczniowie niesłyszący z klas I, II
Autor i prowadzący zajęcia:
- Monika Dreger - nauczycielka muzyki, rytmiki, rewalidacji
Cele ogólne:
- rozwijanie wrażliwości słuchowej
- kształtowanie motoryki małej i dużej
- utrwalenie wiedzy na temat jesieni
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy
- utrwalanie kolorów
Cele
szczegółowe:
- uczeń wie, że jesienią często pada deszcz
- potrafi naśladować głosem padający deszcz
- wie jakie nosi się obuwie w czasie deszczu
- potrafi grać na bębenku i innych instrumentach Carla Orffa
- potrafi chodzić w rytm muzyki
- potrafi naśladować i improwizować muzykę graną na bębenku przez nauczyciela
- potrafi zgodnie się bawić
- zna kolory
Metody
pracy:
- słowna wspomagana językiem migowym
- zabawa
- pokaz
- ćwiczenia rytmiczne
Formy pracy:
- indywidualna
- zespołowa
- grupowa
Pomoce dydaktyczne:
- parasolki
- kalosze
- instrumenty Carla Orffa, w tym deszczowy kij, bębenek, tamburyn, przeszkadzajki, dzwonki chromatyczne, czynele, bongosy
- instrumenty wykonane we własnym zakresie (butelki napełnione ryżem lub kaszą lub rurki po tkaninach napełnione grochem) imitujące deszczowy kij
- z kartonu wycięte element przedstawiające krople deszczu, chmury
- gazety
- skakanki z których będą ułożone „kałuże”
- rozpisana symbolami na szarym papierze melodia
- nagrania na płycie CD muzyki padającego deszczu, spływającej z rynny wody, chodzenia po kałużach, uderzenia kropli deszczu o szyby, spadającego deszczu z dachu, ulewnego deszczu
- etykietki z nazwami pomocy używanych na zajęciach
- apaszki
- kolorowe liście wykonane z papieru
Przebieg
zajęć:
- przedstawienie tematu zajęć
- przedstawienie pomocy – przypomnienie ich nazw (zwracanie uwagi na prawidłową wymowę)
Zabawa
rytmiczno - ruchowa „Pada deszczyk” - Piosenka KLANZY
Muzyka
odtwarzana z płyty CD. Dzieci naśladują ruchy nauczyciela
Pada deszcz, pada deszcz ,
wieje, wieje
wiatr,
zrywa kolorowe liście,
piękny jest ten świat.
Hej
Pada deszcz, pada deszcz,
wieje, wieje wiatr,
kolorowe liście lecą,
piękny jest nasz świa
Kilka
sów o jesieni. Nauczycielka
pyta dzieci jaka jest pora roku. Co jest charakterystyczne dla tej
pory roku. Dzieci wymieniają: kolorowe liście, chłodno, deszcz,
wiatr, mało słońca, chmury itp.
Zabawa
„Omijamy kałuże”
- Dzieci zakładają kalosze. Poruszają się w rytmie muzyki granej przez nauczycielkę. Stawiają duże kroki, jakby omijały kałuże.
Zabawa
ruchowa „Deszcz i wiatr”
Dzieci podnoszą ręce do góry i są „drzewami”.
Nauczycielka wystukuje rytm na bębenku. Cicho- drzewa szumią
delikatnie. Im głośniej, tym drzewa szumią mocniej, bardziej się
uginają i improwizują szum wiatru wypowiadając szszszszsz
(ciszej, głośniej). Gdy nauczycielka wystukuje rytm tamburynem,
dzieci wchodzą do „Kałuży” i tupią. (Kałuża ułożona jest
ze skakanki). Gdy cichnie muzyka dzieci naśladują deszcz mówiąc
kap, kap, kap, kap.
Taniec „Kaczuchy”.
Dzieci wchodzą do
ułożonej ze skakanek kałuży. Tańczą taniec „Kaczuchy”(melodia
nagrana na płycie CD)
Zabawa „Uciekamy przed deszczem”
Każde dziecko ma gazetę. Nauczycielka wystukuje rytm bębenkiem. Dzieci chodzą w rytm muzyki po sali, trzymając gazetę nad głową, tak jakby chroniły głowę przed deszczem. Gdy muzyka cichnie, siadają po turecku, rozkładają gazetę i ją czytają. Zabawę powtarza się kilkakrotnie.
Gdy dzieci „czytają gazetę” nauczycielka pokazuje im kolorowe liście. Dzieci mówią jakiego są koloru.
Następnie chętne dzieci wystukują rytm na bębenku, pozostałe dzieci bawią się jak wyżej.
Gdy zabawa się skończy, dzieci zdejmują swoje kalosze i każde dziecko mówi, jakiego są koloru. Siadają w dużym kole.
Każde dziecko ma gazetę. Nauczycielka wystukuje rytm bębenkiem. Dzieci chodzą w rytm muzyki po sali, trzymając gazetę nad głową, tak jakby chroniły głowę przed deszczem. Gdy muzyka cichnie, siadają po turecku, rozkładają gazetę i ją czytają. Zabawę powtarza się kilkakrotnie.
Gdy dzieci „czytają gazetę” nauczycielka pokazuje im kolorowe liście. Dzieci mówią jakiego są koloru.
Następnie chętne dzieci wystukują rytm na bębenku, pozostałe dzieci bawią się jak wyżej.
Gdy zabawa się skończy, dzieci zdejmują swoje kalosze i każde dziecko mówi, jakiego są koloru. Siadają w dużym kole.
Odsłuchiwanie różnych odgłosów,
połączonych z pokazywaniem dzieciom obrazków z podpisem. Są to
odgłosy:
cieknącej wody z kranu, spadających z dachu kropli deszczu,
stukanie deszczu o szyby, spływającej wody z rynny, ulewnego
deszczu, szumu wiatru.
- Po kilkakrotnym odsłuchaniu przechodzą dzieci
do kolejnej zabawy - odgadywanie
wcześniej poznanych odgłosów.
Zabawa „Znamy te odgłosy”.
Nauczycielka odtwarza z płyty CD odgłosy, w zmienionej
kolejności niż w poprzedniej zabawie. Dzieci odgadują.
Zabawa z parasolką. Każde
dziecko ma swoja parasolkę.
- rytm bębenka dzieci chodzą po sali
- bębenek cichnie, zatrzymują się i rozkładają parasole
- bębenek wystukuje rytm, dzieci chodzą pod parasolami
- bębenek cichnie , dzieci zatrzymują się
- bębenek wystukuje rytm, dzieci kręcą swoimi parasolami
- bębenek cichnie, dzieci stawiają nóżką parasole na ziemię
- bębenek wystukuje rytm, dzieci podskakują wokół parasola trzymając go
prawą ręką
- bębenek cichnie, dzieci składają parasole.
Zabawę powtarza się kilka razy, z tym, że chętne dzieci wystukują rytm na bębenku i pokazują figury, które mają wykonywać pozostałe dzieci.
- rytm bębenka dzieci chodzą po sali
- bębenek cichnie, zatrzymują się i rozkładają parasole
- bębenek wystukuje rytm, dzieci chodzą pod parasolami
- bębenek cichnie , dzieci zatrzymują się
- bębenek wystukuje rytm, dzieci kręcą swoimi parasolami
- bębenek cichnie, dzieci stawiają nóżką parasole na ziemię
- bębenek wystukuje rytm, dzieci podskakują wokół parasola trzymając go
prawą ręką
- bębenek cichnie, dzieci składają parasole.
Zabawę powtarza się kilka razy, z tym, że chętne dzieci wystukują rytm na bębenku i pokazują figury, które mają wykonywać pozostałe dzieci.
Improwizacje muzyczne na orkiestrę –
dzieci wybierają sobie po
jednym instrumencie muzycznym z zestawu Carla Orffa lub wykonanym we
własnym zakresie. Siadają na podłodze w jednym rzędzie.
Nauczycielka włącza muzykę i pokazuje dzieciom, w jaki sposób
będą grały na instrumentach. Używa do tego wcześniej rozpisanej
na szarym papierze (rozrysowanej symbolami instrumentów
muzycznych) melodii. Pokazuje dzieciom w jaki sposób każdy
instrument będzie grał i w jakiej kolejności. Instrumenty muszą
grać w rytmie takim samym, jakim odtwarzana jest muzyka z płyty
CD. Początkowo dzieci próbują, następnie grają melodię razem z
muzyką która odtwarzana jest z płyty.
Taniec relaksacyjny z apaszkami.
Każde dziecko otrzymuje apaszkę. Nauczycielka włącza muzykę i
wspólnie tańczą. Początkowo dzieci naśladują ruchy
nauczycielki. Następnie każde dziecko wykonuje w rytm muzyki swój
improwizowany taniec.
Zakończenie zajęć. Dzieci
stają w kole i tak jak na początku bawią się z piosenką „Pada
deszczyk, pada deszczyk”... piosenka KLANZY.
- Podziękowanie
za wspólną zabawę.
- należy
przestrzegać bhp podczas zajęć, szczególnie z użyciem parasolek
- dzieci same
muszą wykazywać chęć do zabawy, nie należy ich zmuszać ,
jedynie zachęcać.
- dzieci z
którymi ja pracuję chętnie biorą udział w zabawach rytmiczno -
ruchowych przy muzyce i bardzo lubią improwizować muzykę na
instrumentach Carla Orffa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz