sobota, 23 stycznia 2016

Zajęcia muzyczno ruchowe z dziećmi niesłyszącymi

Scenariusz zajęć muzyczno - ruchowych

z cyklu - Cztery pory roku



Temat: Jesień w parku

Grupa dzieci: uczniowie niesłyszący w wieku 6 – 8 lat

Miejsce: Świetlica szkolna

Czas prowadzenia zajęć: 60 minut

Cele:
  • utrwalanie kolorów
  • usprawnianie narządów mowy
  • poszerzanie słownictwa
  • rozwijanie sprawności ruchowej
  • stymulowanie percepcji słuchowej
  • kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy z grupą
  • rozumienie poleceń
Cele szczegółowe:
  • potrafi dokładnie wykonywać ćwiczenia oddechowe
  • potrafi naśladować głosy ptaków
  • potrafi poruszać się w rytm muzyki
  • zna kolory
  • rozumie polecenia
  • rozwija mowę czynną i bierną

Metody pracy:
  • zabawy ruchowe przy muzyce
  • ćwiczenia oddechowe
  • pokaz
  • praktycznego działania

Formy pracy:
  • grupowa
  • zespołowa


Pomoce do zajęć:

  • szarfy
  • kolorowe liście
  • wstążki z bibułki
  • waciki
  • nagrania odgłosów ptaków na płycie CD
  • odtwarzacz do płyt CD
  • wyeksponowany napis JESIEŃ
  • koszyk z małymi listkami wyciętymi z kolorowej bibuły
  • arkusz szarego papieru
  • papierowe elementy obrazu do przyklejania
  • etykietki
  • klej
  • bębenek, tamburyn, pianino


Przebieg zajęć:

  • Powitanie dzieci i zaproszenie do wspólnej zabawy.
  • Ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia aparatu artykulacyjnego:
    - dmuchanie na waciki
    - dmuchanie na wstążkę wykonaną z bibuły, trzymaną w ręce prawej, lewej,
    obu rękach
    - dmuchanie na wiatraczek
    - ćwiczenie języka ( przesuwanie języka po górnych i dolnych zębach,
    wypychanie językiem policzków, kląskanie językiem
    - oblizywanie językiem warg
    - rytmiczne przesuwanie językiem z jednego kącika do drugiego kącika ust

  • Zabawa „Wieje wiatr – liście opadają z drzew”
    - każde dziecko bierze sobie z koszyczka kilka kolorowych listków
    - nauczycielka włącza melodie nagrane na płycie CD (wiatr, szumiące
    drzewa)
    - dzieci wykonują takie same ruchy rąk i całego ciała, jakie pokazuje im
      prowadząca                                                                                                                   - pod koniec zabawy, gdy „wiatr wieje coraz silniejszy, dzieci  wyrzucają w górę     liście a same kręcą się w miejscu.

  • Zabawa „Kolorowe liście”
    - nauczycielka prosi, aby dzieci rozsypały na podłogę pozostałe
    liście , znajdujące się w koszyku
    - gra muzyka, dzieci poruszają się w rytm muzyki
    - muzyka cichnie, dzieci wykonują polecenia nauczycielki np.:
    1) każdy zbiera 2 liście zielone
    znowu gra muzyka i dzieci tańczą w rytm muzyki, następnie wykonują
    kolejne polecenia zbierania liści:
    2) 1 liść zielony i 2 liście czerwone
    3) 2 liście brązowe i 1 liść żółty
    4) 3 liście pomarańczowe i 2 liście czerwone
    5) 2 liście brązowe, 1 liść zielony i 3 liście czerwone
    6) 6 liści (różnych kolorów)
    Po każdym wykonaniu polecenia, liczą liście głośno, następnie rzucają na
    podłogę i dalej się bawią.
  • Zabawa „Ptaki powracają do gniazda”.
    Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje ptaków i demonstruje, jakie głosy wydają te ptaki, dzieci za nią powtarzają
    - bocian kle- kle- kle-kle-kle
    - wróbel ćwir, ćwir, ćwir
    - kukułka ku-ku, ku-ku, ku - ku
    - wrona kra – kra – kra
    - jaskółka kiju kiju kiju                                                                                                  - dzięcioł puk, puk, puk                                                                                                  - sowa hu-hu-hu
    - na podłodze rozłożone szarfy imitują ptasie gniazda. Gra muzyka a dzieci
    poruszają się po sali, gdy muzyka cichnie wskakują do gniazda i naśladują
    odgłosy ptaków zademonstrowanych   przez nauczycielkę .

  • Zabawa „Ptaki jesienią odlatują do ciepłych krajów”.
      - nauczycielka pokazuje ptaki, które odlatują do ciepłych krajów
        (bocian, jaskółka, kukułka)

     - na podłodze rozłożone szarfy imitujące gniazda. Dzieci poruszają się w
       rytm muzyki, gdy muzyka cichnie wskakują do gniazda (zawsze jest dwa  
       gniazda    mniej niż jest dzieci). Dzieci które nie mają „wolnego gniazda”, biorą się  
       za ręce, drugą wolną ręką machają jak skrzydełkami i odfruwają , naśladując głos 
       ptaka pokazanego przez nauczycielkę.

  • Praca plastyczna Wyklejany obraz pt. „Jesień w parku”
    - Dzieci siadają naprzeciwko nauczycielki. Na podłodze nauczycielka
    rozkłada wcześniej przygotowane (wycięte z kolorowego papieru elementy
    wyklejanki) oraz arkusz szarego papieru z przyklejonym drzewem bez liści
    (w kolorze brązowym). Do dyspozycji dzieci jest również klej i etykietki.
    Wspólnie muszą wykleić jeden obraz i dokleić przy niektórych elementach
    etykietki z nazwami.
    Do wyklejanki przygotowane są takie elementy jak: słońce, dwie
    jasnoniebieskie chmurki, kolorowe liście, zielona trawa, ptaki różnej
    wielkości, jesienne kwiaty, ławka.
    W czasie, kiedy dzieci wyklejają obraz, w tle słychać muzykę relaksacyjną.

  • Zakończenie zajęć.
    Wyeksponowanie na tablicy jesiennej pracy dzieci   . Podziękowanie za wspólną zabawę.


Scenariusz opracowała:
Monika Dreger – nauczyciel dyplomowany






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz