środa, 16 listopada 2016




W Szczytnie rozstrzygnięto konkurs FOTOGRAF SZCZYCIEŃSKI 2016

Wśród uczestników konkursu był również uczeń Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie
Dawidy Duda.




img_4771   Dawid z dyplomem


Jesteśmy dumni z naszego kolegi fotografa, ucznia Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie

Zdjęcia pochodzą z Internetu


poniedziałek, 16 maja 2016

O Warmio moja miła - teledysk


Aby uczcić Rok Feliksa Nowowiejskiego, Uczniowie Specjalnego  Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie przygotowali  teledysk " O Warmio  Moja Miła ".

Tekst hymnu.


O Warmio moja miła
Rodzinna ziemio ma.
Tyś mnie do snu tuliła,
Miłością pierś ma drga
Zdradziecko byłaś wzięta,
Bo chytry był nasz wróg
Niewoli srogie pęta,
Rozerwał dziś sam Bóg!

My Warmii wierne dzieci
Kochamy ten nasz kraj,
Po latach burz, zamieci
Zabłysnął szczęścia raj.
Olsztyński zamek stary,
Krzyżactwa mieścił ród,
Dziś polskie tam sztandary
I odrodzenia cud.

Rozdarły Polskę wrogi,
Przyszła niewola, znój,
Lecz Biały Orzeł drogi
Lot zwrócił ku niej swój!
Ojczyzno zmartwychwstała
Twych dzieci usłysz śpiew.
O Warmio, Polska cała
Za Ciebie lała krew!




Zajrzyj pod ten adres, to zobaczysz.

https://www.youtube.com/watch?v=R3x7z944lng

A tak śpiewał chór Bel canto na inauguracji Roku Feliksa Nowowiejskiego w Olsztyńskim Ratuszu


poniedziałek, 8 lutego 2016

Zajęcia rytmiczno - ruchowe "Poznajemy głosy zwierząt" - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
Poznajemy głosy zwierząt”


Uczestnicy: dzieci niesłyszące i słabosłyszące z klasy I, II, III

Czas trwania: 60 minut
Cele ogólne:
  • usprawnienie funkcji percepcyjnych
  • wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego
  • ćwiczenia pamięci i percepcji słuchowej
  • wyzwalanie aktywności ruchowej dzieci
  • kształtowanie umiejętności współżycia w grupie

Cele szczegółowe:
  • potrafi prawidłowo wykonać ćwiczenia oddechowe
  • zna głosy zwierzą prezentowanych z płyty CD
  • rozumie treść wiersza
  • potrafi bawić się w grupie
Metody pracy:
  • zabawa słuchowa
  • zabawa ruchowa
  • ćwiczenia oddechowe
  • słowna wspomagana językiem migowym

Formy pracy:
  • grupowa
  • indywidualna
Pomoce do zajęć:
  • instrumenty Carla Orffa
  • apaszki
  • obrazki zwierząt
  • etykietki
  • nagrania muzyki na płycie CD
  • odtwarzacz do płyt CD
  • waciki,
  • zawieszone na nitce listki z folii
  • treść wiersza pt. Wesołe podwórko”
  • temat zajęć napisany na szarym papierze
  • przenośna tablica z tekstem wiersza pt. „Wesołe podwórko”
  • skakanki
  • baloniki
  • piłki

Przebieg zajęć:

  • Zapoznanie dzieci z tematem zajęć.
  • Ćwiczenia oddechowe:
    - dmuchanie balonika
    - z balonika ucieka powietrze – dzieci z wypuszczanym z balonika
    powietrzem syczą : ssss.....
    - wyścig małych wacików (dzieci dmuchają na waciki ułożone na podłodze)
    - ćwiczenia długiego wydechu - dmuchanie na zawieszony na nitce listek z
    folii
    - chuchamy na zmarznięte ręce chuuuu...., chuuuu.......
    - kosimy trawę – wdech i …... ciach, wdech........ i ciach
    - rąbanie drewna – wdech i trach....., wdech i trach...
  • Słuchanie dźwięków (odgłosów zwierząt) pochodzących z wiejskiego podwórka.
  • Odgadywanie słyszanych odgłosów:
    - miauczenie kota
    - szczekanie psa
    - rżenie konia
    - beczenie barana
    - pianie koguta
    - kwakanie kaczek
    - muczenie krowy
    - pianie koguta itd.

  • Zapoznanie dzieci z treścią wiersza pt. Wesołe podwórko
    - dzieci siadają przed nauczycielką i słuchają wiersza pt. :” Wesołe podwórko”
    (autor: Teresa Rutkowska -Wojciechowska)
    - nauczycielka czyta wiersz lub może śpiewać tekst do ułożonej przez siebie
    melodii
    - czytając tekst pokazuje obrazki zwierząt ( przytwierdzone do patyków)
  • Naśladowanie głosów zwierząt:
    - kolejny raz nauczycielka odtwarza głosy zwierząt z płyty CD, dzieci
    naśladują głosy,
    - każde dziecko wybiera sobie obrazek ze zwierzątkiem
    - nauczycielka czyta kolejny raz wiersz, gdy przeczyta nazwę zwierzęcia,
    dziecko, które ma obrazek, pokazuje go i wszystkie dzieci powtarzają jak
    zwierzę się nazywa
  • Znam głosy zwierząt – zabawa ruchowa
    - dzieci poruszaj się w rytm bębenka, gdy cichnie bębenek, nauczycielka
    pokazuje obrazek ze zwierzątkiem i mówi jakie to zwierzę
    - dzieci zatrzymują się, pokazują charakterystyczne cechy zwierzęcia i
    naśladują jego głos
    np. krowa – naśladują dojenie krowy i mówią muuuuuu
    kot - wyginają grzbiet i miauczą miau, miau, miau
    kaczka – idzie kaczym krokiem i kwacze kwa, kwa, kwa
    bocian – staje na jednej nodze i klokocze kle-kle-kle
    źrebak – grzebie jedną nogą w ziemi i rży
    pies – podaje łapę i szczeka – hau, hau, hau
    kogut – trzepocze skrzydłami i pieje kukuryku, kukuryku
  • Bieg koników - sztafeta. Dzieci ustawione w dwa rzędy. Biegną jak źrebaczki w obie strony, przekazują sobie piłkę z namalowanym obrazkiem konia.
  • Zabawa „Kury uciekają do kurnika” dzieci w rytm muzyki chodzą w rozsypance, naśladują ruchy skrzydełek . Gdy muzyka cichnie uciekają do kurnika (koła wykonanego z kilku skakanek) i mówią ko – ko -ko....
  • Muzyka relaksacyjna- dzieci tańczą z apaszkami wg własnej inwencji.
  • Zakończenie zajęć – podziękowanie za wspólną zabawę
Załącznik:

Wiersz pt. Wesołe podwórko
autor: Teresa Rutkowska – Wojciechowska
Na podwórku gwaru pełno,
kogut pieje, kura gdacze,
kwoka wodzi swe kurczęta,
kaczka idąc sobie kwacze.

Kózka z bródką me- me meczy,
pies przy budzie czasem warczy,
kot na płocie się wygrzewa 
grzbiet wygina, czasem miauczy.

Krówka muczy, świnka kwiczy,
źrebak rży i biega w koło,
indyk gulga, gęś gęgocze,
na podwórku jest wesoło.



Opracowanie : Monika Dreger

sobota, 23 stycznia 2016

Zajęcia muzyczno ruchowe z dziećmi niesłyszącymi

Scenariusz zajęć muzyczno - ruchowych

z cyklu - Cztery pory roku



Temat: Jesień w parku

Grupa dzieci: uczniowie niesłyszący w wieku 6 – 8 lat

Miejsce: Świetlica szkolna

Czas prowadzenia zajęć: 60 minut

Cele:
  • utrwalanie kolorów
  • usprawnianie narządów mowy
  • poszerzanie słownictwa
  • rozwijanie sprawności ruchowej
  • stymulowanie percepcji słuchowej
  • kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy z grupą
  • rozumienie poleceń
Cele szczegółowe:
  • potrafi dokładnie wykonywać ćwiczenia oddechowe
  • potrafi naśladować głosy ptaków
  • potrafi poruszać się w rytm muzyki
  • zna kolory
  • rozumie polecenia
  • rozwija mowę czynną i bierną

Metody pracy:
  • zabawy ruchowe przy muzyce
  • ćwiczenia oddechowe
  • pokaz
  • praktycznego działania

Formy pracy:
  • grupowa
  • zespołowa


Pomoce do zajęć:

  • szarfy
  • kolorowe liście
  • wstążki z bibułki
  • waciki
  • nagrania odgłosów ptaków na płycie CD
  • odtwarzacz do płyt CD
  • wyeksponowany napis JESIEŃ
  • koszyk z małymi listkami wyciętymi z kolorowej bibuły
  • arkusz szarego papieru
  • papierowe elementy obrazu do przyklejania
  • etykietki
  • klej
  • bębenek, tamburyn, pianino


Przebieg zajęć:

  • Powitanie dzieci i zaproszenie do wspólnej zabawy.
  • Ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia aparatu artykulacyjnego:
    - dmuchanie na waciki
    - dmuchanie na wstążkę wykonaną z bibuły, trzymaną w ręce prawej, lewej,
    obu rękach
    - dmuchanie na wiatraczek
    - ćwiczenie języka ( przesuwanie języka po górnych i dolnych zębach,
    wypychanie językiem policzków, kląskanie językiem
    - oblizywanie językiem warg
    - rytmiczne przesuwanie językiem z jednego kącika do drugiego kącika ust

  • Zabawa „Wieje wiatr – liście opadają z drzew”
    - każde dziecko bierze sobie z koszyczka kilka kolorowych listków
    - nauczycielka włącza melodie nagrane na płycie CD (wiatr, szumiące
    drzewa)
    - dzieci wykonują takie same ruchy rąk i całego ciała, jakie pokazuje im
      prowadząca                                                                                                                   - pod koniec zabawy, gdy „wiatr wieje coraz silniejszy, dzieci  wyrzucają w górę     liście a same kręcą się w miejscu.

  • Zabawa „Kolorowe liście”
    - nauczycielka prosi, aby dzieci rozsypały na podłogę pozostałe
    liście , znajdujące się w koszyku
    - gra muzyka, dzieci poruszają się w rytm muzyki
    - muzyka cichnie, dzieci wykonują polecenia nauczycielki np.:
    1) każdy zbiera 2 liście zielone
    znowu gra muzyka i dzieci tańczą w rytm muzyki, następnie wykonują
    kolejne polecenia zbierania liści:
    2) 1 liść zielony i 2 liście czerwone
    3) 2 liście brązowe i 1 liść żółty
    4) 3 liście pomarańczowe i 2 liście czerwone
    5) 2 liście brązowe, 1 liść zielony i 3 liście czerwone
    6) 6 liści (różnych kolorów)
    Po każdym wykonaniu polecenia, liczą liście głośno, następnie rzucają na
    podłogę i dalej się bawią.
  • Zabawa „Ptaki powracają do gniazda”.
    Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje ptaków i demonstruje, jakie głosy wydają te ptaki, dzieci za nią powtarzają
    - bocian kle- kle- kle-kle-kle
    - wróbel ćwir, ćwir, ćwir
    - kukułka ku-ku, ku-ku, ku - ku
    - wrona kra – kra – kra
    - jaskółka kiju kiju kiju                                                                                                  - dzięcioł puk, puk, puk                                                                                                  - sowa hu-hu-hu
    - na podłodze rozłożone szarfy imitują ptasie gniazda. Gra muzyka a dzieci
    poruszają się po sali, gdy muzyka cichnie wskakują do gniazda i naśladują
    odgłosy ptaków zademonstrowanych   przez nauczycielkę .

  • Zabawa „Ptaki jesienią odlatują do ciepłych krajów”.
      - nauczycielka pokazuje ptaki, które odlatują do ciepłych krajów
        (bocian, jaskółka, kukułka)

     - na podłodze rozłożone szarfy imitujące gniazda. Dzieci poruszają się w
       rytm muzyki, gdy muzyka cichnie wskakują do gniazda (zawsze jest dwa  
       gniazda    mniej niż jest dzieci). Dzieci które nie mają „wolnego gniazda”, biorą się  
       za ręce, drugą wolną ręką machają jak skrzydełkami i odfruwają , naśladując głos 
       ptaka pokazanego przez nauczycielkę.

  • Praca plastyczna Wyklejany obraz pt. „Jesień w parku”
    - Dzieci siadają naprzeciwko nauczycielki. Na podłodze nauczycielka
    rozkłada wcześniej przygotowane (wycięte z kolorowego papieru elementy
    wyklejanki) oraz arkusz szarego papieru z przyklejonym drzewem bez liści
    (w kolorze brązowym). Do dyspozycji dzieci jest również klej i etykietki.
    Wspólnie muszą wykleić jeden obraz i dokleić przy niektórych elementach
    etykietki z nazwami.
    Do wyklejanki przygotowane są takie elementy jak: słońce, dwie
    jasnoniebieskie chmurki, kolorowe liście, zielona trawa, ptaki różnej
    wielkości, jesienne kwiaty, ławka.
    W czasie, kiedy dzieci wyklejają obraz, w tle słychać muzykę relaksacyjną.

  • Zakończenie zajęć.
    Wyeksponowanie na tablicy jesiennej pracy dzieci   . Podziękowanie za wspólną zabawę.


Scenariusz opracowała:
Monika Dreger – nauczyciel dyplomowany






poniedziałek, 18 stycznia 2016

Scenariusz zajęć rytmiczno - ruchowych z dziećmi niesłyszącymi

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
rytmiczno – ruchowych
z cyklu „Cztery pory roku”
JESIEŃ



Temat: „Jesienią często pada deszcz”

Grupa dzieci biorących udział w zajęciach:
  • uczniowie niesłyszący z klas I, II
Autor i prowadzący zajęcia:
  • Monika  Dreger - nauczycielka muzyki, rytmiki, rewalidacji

Cele ogólne:
  • rozwijanie wrażliwości słuchowej
  • kształtowanie motoryki małej i dużej
  • utrwalenie wiedzy na temat jesieni
  • czerpanie radości ze wspólnej zabawy
  • utrwalanie kolorów

Cele szczegółowe:
  • uczeń wie, że jesienią często pada deszcz
  • potrafi naśladować głosem padający deszcz
  • wie jakie nosi się obuwie w czasie deszczu
  • potrafi grać na bębenku i innych instrumentach Carla Orffa
  • potrafi chodzić w rytm muzyki
  • potrafi naśladować i improwizować muzykę graną na bębenku przez nauczyciela
  • potrafi zgodnie się bawić
  • zna kolory

Metody pracy:
  • słowna wspomagana językiem migowym
  • zabawa
  • pokaz
  • ćwiczenia rytmiczne

Formy pracy:
  • indywidualna
  • zespołowa
  • grupowa



Pomoce dydaktyczne:
  • parasolki
  • kalosze
  • instrumenty Carla Orffa, w tym deszczowy kij, bębenek, tamburyn, przeszkadzajki, dzwonki chromatyczne, czynele, bongosy
  • instrumenty wykonane we własnym zakresie (butelki napełnione ryżem lub kaszą lub rurki po tkaninach napełnione grochem) imitujące deszczowy kij
  • z kartonu wycięte element przedstawiające krople deszczu, chmury
  • gazety
  • skakanki z których będą ułożone „kałuże”
  • rozpisana symbolami na szarym papierze melodia
  • nagrania na płycie CD muzyki padającego deszczu, spływającej z rynny wody, chodzenia po kałużach, uderzenia kropli deszczu o szyby, spadającego deszczu z dachu, ulewnego deszczu
  • etykietki z nazwami pomocy używanych na zajęciach
  • apaszki
  • kolorowe liście wykonane z papieru


Przebieg zajęć:
  • przedstawienie tematu zajęć
  • przedstawienie pomocy – przypomnienie ich nazw (zwracanie uwagi na prawidłową wymowę)
Zabawa rytmiczno - ruchowa „Pada deszczyk” - Piosenka KLANZY
Muzyka odtwarzana z płyty CD. Dzieci naśladują ruchy nauczyciela
Pada deszcz, pada deszcz ,
wieje, wieje wiatr,
zrywa kolorowe liście,
piękny jest ten świat.
Hej
Pada deszcz, pada deszcz,
wieje, wieje wiatr,
kolorowe liście lecą,
piękny jest nasz świa

Kilka sów o jesieni. Nauczycielka pyta dzieci jaka jest pora roku. Co jest charakterystyczne dla tej pory roku. Dzieci wymieniają: kolorowe liście, chłodno, deszcz, wiatr, mało słońca, chmury itp.

Zabawa „Omijamy kałuże”
  • Dzieci zakładają kalosze. Poruszają się w rytmie muzyki granej przez nauczycielkę. Stawiają duże kroki, jakby omijały kałuże.
Zabawa ruchowa „Deszcz i wiatr”
Dzieci podnoszą ręce do góry i są „drzewami”. Nauczycielka wystukuje rytm na bębenku. Cicho- drzewa szumią delikatnie. Im głośniej, tym drzewa szumią mocniej, bardziej się uginają i improwizują szum wiatru wypowiadając szszszszsz (ciszej, głośniej). Gdy nauczycielka wystukuje rytm tamburynem, dzieci wchodzą do „Kałuży” i tupią. (Kałuża ułożona jest ze skakanki). Gdy cichnie muzyka dzieci naśladują deszcz mówiąc kap, kap, kap, kap.


Taniec „Kaczuchy”.
Dzieci wchodzą do ułożonej ze skakanek kałuży. Tańczą taniec „Kaczuchy”(melodia nagrana na płycie CD)

Zabawa „Uciekamy przed deszczem”
Każde dziecko ma gazetę. Nauczycielka wystukuje rytm bębenkiem. Dzieci chodzą w rytm muzyki po sali, trzymając gazetę nad głową, tak jakby chroniły głowę przed deszczem. Gdy muzyka cichnie, siadają po turecku, rozkładają gazetę i ją czytają. Zabawę powtarza się kilkakrotnie.
Gdy dzieci „czytają gazetę” nauczycielka pokazuje im kolorowe liście. Dzieci mówią jakiego są koloru.
Następnie chętne dzieci wystukują rytm na bębenku, pozostałe dzieci bawią się jak wyżej.
Gdy zabawa się skończy, dzieci zdejmują swoje kalosze i każde dziecko mówi, jakiego są koloru. Siadają w dużym kole.

Odsłuchiwanie różnych odgłosów, połączonych z pokazywaniem dzieciom obrazków z podpisem. Są to odgłosy: cieknącej wody z kranu, spadających z dachu kropli deszczu, stukanie deszczu o szyby, spływającej wody z rynny, ulewnego deszczu, szumu wiatru.
        - Po kilkakrotnym odsłuchaniu przechodzą dzieci do kolejnej zabawy - odgadywanie
           wcześniej poznanych odgłosów.


Zabawa „Znamy te odgłosy”. Nauczycielka odtwarza z płyty CD odgłosy, w zmienionej kolejności niż w poprzedniej zabawie. Dzieci odgadują.


Zabawa z parasolką. Każde dziecko ma swoja parasolkę.
- rytm bębenka dzieci chodzą po sali
- bębenek cichnie, zatrzymują się i rozkładają parasole
- bębenek wystukuje rytm, dzieci chodzą pod parasolami
- bębenek cichnie , dzieci zatrzymują się
- bębenek wystukuje rytm, dzieci kręcą swoimi parasolami
- bębenek cichnie, dzieci stawiają nóżką parasole na ziemię
- bębenek wystukuje rytm, dzieci podskakują wokół parasola trzymając go
prawą ręką
- bębenek cichnie, dzieci składają parasole.
Zabawę powtarza się kilka razy, z tym, że chętne dzieci wystukują rytm na bębenku i pokazują figury, które mają wykonywać pozostałe dzieci.

Improwizacje muzyczne na orkiestrę – dzieci wybierają sobie po jednym instrumencie muzycznym z zestawu Carla Orffa lub wykonanym we własnym zakresie. Siadają na podłodze w jednym rzędzie. Nauczycielka włącza muzykę i pokazuje dzieciom, w jaki sposób będą grały na instrumentach. Używa do tego wcześniej rozpisanej na szarym papierze (rozrysowanej symbolami instrumentów muzycznych) melodii. Pokazuje dzieciom w jaki sposób każdy instrument będzie grał i w jakiej kolejności. Instrumenty muszą grać w rytmie takim samym, jakim odtwarzana jest muzyka z płyty CD. Początkowo dzieci próbują, następnie grają melodię razem z muzyką która odtwarzana jest z płyty.

Taniec relaksacyjny z apaszkami. Każde dziecko otrzymuje apaszkę. Nauczycielka włącza muzykę i wspólnie tańczą. Początkowo dzieci naśladują ruchy nauczycielki. Następnie każde dziecko wykonuje w rytm muzyki swój improwizowany taniec.

Zakończenie zajęć. Dzieci stają w kole i tak jak na początku bawią się z piosenką „Pada deszczyk, pada deszczyk”... piosenka KLANZY.
  • Podziękowanie za wspólną zabawę.
Uwagi o prowadzeniu zajęć.
  • należy przestrzegać bhp podczas zajęć, szczególnie z użyciem parasolek
  • dzieci same muszą wykazywać chęć do zabawy, nie należy ich zmuszać , jedynie zachęcać.
  • dzieci z którymi ja pracuję chętnie biorą udział w zabawach rytmiczno - ruchowych przy muzyce i bardzo lubią improwizować muzykę na instrumentach Carla Orffa.